Blog

Afşin’de sıcak Tahin üretimi başladı!

Afşin’de Baharat işi yapan Hüseyin Kızılay, katkısız sıcak tahin üretimine başladı.

Beyceğiz Mahallesinde Kızılay Değirmeni yanında yıllardır Baharat sektöründe hizmet veren Kızılay Ticaret’de sıcak tahin üretimi yapılmaya başlandı. 

Afşin’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden işletme sahibi Hüseyin Kızılay, katkısız ve doğal tahin üretimi yaptıklarını söyleyerek taleplere yetişemiyoruz dedi.
Kızılay, sıcak tahin üretimini insanların gözü önünde yaptıklarını anlattı. Talep olması halinde kapasitelerini artırabileceklerini kaydeden Kızılay, tahin üretiminin yeni olmasına rağmen gelen taleplerin iyi olduğunu ifade etti.

BU SENE BAŞLADI.TALEPLERE YETİŞEMİYOR!

Kızılay Ticaret’de yoğun müşteri talebiyle karşılaşan Hüseyin Kızılay, müşterilerin ilgisi çok iyi.Tahini donmuş vaziyette değil de sıcak ve taze bir şekilde tüketmek isteyen insanlarımız günlük buraya uğruyor dedi.

Susamın değişik işlemlere tutulması ve ezilmesi sureti ile tahin elde edilmektedir. Daha çok kış aylarında vücudu soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklardan korunmak için çoğunlukla tüketilmektedir. E, C ve B vitaminleri içermektedir. Hücre yapısının dostu olarak adlandırılan tahin ya da diğer bir adı ile tahan hücrenin yapısını korumaktadır. Ana maddesi olan susam sıcak iklim koşullarında yetişmektedir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde ve yaz kış sıcaklık farkının fazla olmadığı yerlerde kendisine yaşam şansı bulmaktadır. Susam yağ ve protein açısından çok zengin bir besin maddesidir. Tahin uygun ortamda saklanması durumunda bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Fosfor, kalsiyum, demir ile B1 vitamini ve lif kaynağıdır.

 

Daha çok kış aylarından tüketilmekte olan tahin, soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını önler. Vücut direncini arttırarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca hastalık döneminin da daha hızlı ve etkin bir şekilde atlatılmasına da yardımcı olmaktadır. Vücuda enerji vermekte olan tahin pekmez ile birlikte tüketildiği görülmektedir. Tahin ve pekmez bir arada kış aylarında hastalıklara karşı bir siper görevi görmektedir. Tahin yine mezelerde ve bazı yemeklerde sos olarak da kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücut direncini arttırır. Hücre yapısını koruyucu özelliği sayesinde de kanserli hücreler ile aktif bir şekilde savaşır. Hammaddesi olan susamda bulunan kalsiyum ile yararlı yağlar kemiklerin korunmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Zengin miktarda ki kalsiyum içeriği kemiklerin güçlenmesine ve kemik erimesine karşı kemiklerin daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Gelişme çağında ki çocukların kemik gelişiminin sağlıklı olması için kalsiyum ihtiva eden besin maddelerinin tüketilmesine büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. Tahinde çocukların kemiklerinin korunması ve sağlıklı olarak gelişmesini sağlaması nedeni ile uzman hekimler tarafından düzenli olarak çocuklara yedirilmesi önerilmektedir. Yine tahin enerji deposu olmasından ötürü okul çağında ki çocukların vücut direncini ve enerjisini arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X